Začínáme s Aikido

Rozhodl ses vyzkoušet si Aikido?

Nevíš co proto udělat?

Tady je pár malých rad do začátku:
Nábor pro začátečníky probíhá 2-krát ročně, vždy v průběhu měsíce září a února. Přesný termín se objevuje na internetových stránkách.
V tuto dobu můžeš přijít do dojo (tělocvična) viz. mapa . O tom, že míníš přijít na trénink, nemusíš nikoho předem informovat. Pokud se stydíš, obáváš, či cokoli jiného, můžeš se jen koukat, ale není nad to vyzkoušet si toto bojové umění na vlastní kůži. Všichni jednou začínali a smát se Ti opravdu nikdo nebude. Nemusíš se však bát, nikdo Tě nebude nutit, aby ses rovnou zapojil.

Co na sebe?

Nejlepší by samozřejmě bylo Gi (kimono), ale pro začátek ti postačí tepláky a triko. V tomto úboru můžeš cvičit tak dlouho, dokud si sám nebudeš myslet, že nastal správný čas pro obstarání Gi. Na nohy stačí obyčejné přezůvky. Na Tatami (žíněnce) se cvičí naboso, přezůvky jsou určeny jen k pohybu po tělocvičně.

Proč se cvičí v gi a ne v kimonu?

Kimono je národním krojem Japonska, obléká se při různých národních svátcích a tradičních slavnostech. Je různobarevné a vyšívané. Gi je narozdíl od kimona používané výhradně ke sportovním účelům. Gi používané v Aikido má bílou barvu a bílý pásek (Obi). Při cvičení nosíme Gi, protože je spojené s historií, tradicemi a s duchovními hodnotami Aikido.

OBI
(pásek ke kimonu)
GI (kimono) se skládá z vršku UWAGI
a kalhot ZUBON, které jsou bílé barvy
ZORI
(přezůvky)

 

Jak správně vázat OBI

 

Jak skládat GI

Co s sebou na trénink?

Přezůvky, pití, ručník a samozřejmě cvičební úbor. Někdy na tréninku používáme zbraně: dřevěný meč (Bokken), hůl (Jo) a dřevěný nůž (Tanto). I toto Ti při počátečních trénincích zapůjčíme.

Je Aikido i pro mě?

Pokud si myslíš, že na Aikido jsi moc mladý, starý, slabý, mýlíš se. Techniky tohoto umění jsou založeny na využití síly protivníka, a proto jsou obzvláště vhodné pro ženy i starší lidi. Přebytek fyzické síly může být i na obtíž. Takže pokud Tě Aikido zaujalo, přijď, budeš vítán. Při prvních krocích budeš pod bedlivým dohledem učitele, který Tě povede a pomůže Ti.